Warning: Creating default object from empty value in /home/nashrehe/public_html/wp-content/plugins/parspal-woocommerce2/nusoap.php on line 85
مردم باید دست به کار عیدی کتاب شوند » انتشارات هزاره ققنوس
اسفند ۱۸

به گزارش جام‌جم، مدتی است وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شیوه جدیدی در پرداخت یارانه کتاب به مخاطبان را با محوریت کتابفروشی‌ها در دستور کار خود قرار داده است. پس از برگزاری طرح‌های تابستانه، پاییزه و عیدانه کتاب در سال گذشته، در پنجمین گام دومین دوره طرح عیدانه کتاب با شعار «امسال هم کتاب عیدی دهیم» توسط خانه کتاب از ۱۵ اسفند با مشارکت بیش از ۷۰۰ کتابفروشی در سراسر کشور آغاز شده است و به مدت یک ماه ادامه دارد. در این طرح، استان‌های تهران با ۱۳۰ کتابفروشی، اصفهان با ۸۸ کتابفروشی، قم با ۸۱ کتابفروشی و خراسان‌رضوی با ۶۴ کتابفروشی تاکنون بیشترین مشارکت را از آن خود کرده‌اند.

بر اساس این طرح، علاقه‌مندان به کتاب می‌توانند به مدت یک ماه با مراجعه به کتابفروشی‌های عضو در شهرهای خود و با همراه داشتن کارت ملی‌شان، کتاب‌های حوزه بزرگسال را با ۲۰ درصد و کتاب‌های حوزه کودک و نوجوان را با ۲۵ درصد تخفیف خریداری کنند. خریداران می‌توانند کتاب‌های مورد نظر خود را در چند نوبت و از کتابفروشی‌های مختلفی که عضو طرح هستند، تا سقف یکصد هزار تومان خریداری کنند.

رضا حاجی آبادی مدیر مسئول انتشارات هزار ققنوس در گفت و گو با جام جم آنلاین در خصوص این طرح گفت:مردم باید دست به کار  عیدی کتاب شوند

رضا حاجی‌آبادی، مدیر نشر هزاره ققنوس که چندسالی است طرح نذر کتاب را برگزار کرده است، نظر متفاوتی درباره طرح‌هایی چون عیدانه کتاب دارد. او که امسال به همراه برخی ناشران و فعالان حوزه نشر چهاردمین دوره نذر کتاب را در فروردین ۹۶ اجرا می‌کند، درباره طرح عیدانه کتاب به جام‌جم می‌گوید: ما با این‌که کتاب در نوروز عیدی داده شود، مخالف نیستم؛ همان‌طور که این موضوع از سال‌های گذشته مرسوم بوده است و بسیاری از هنرمندان و فرهیختگان ما کتاب هدیه می‌دادند. این موضوع سنت خوبی است، اما به نظر می‌رسد طرح‌هایی چون تابستانه، پاییزه و عیدانه کتاب یا حمایت‌های وزارت ارشاد در قالب خرید کتاب و… برای تشویق مردم به خرید کتاب است. ولی می‌بینیم که هیچ اتفاقی نمی‌افتد و مردم ما باز کتاب نمی‌خوانند و هر سال شمارگان کتاب‌ها کمتر می‌شود.

به باور حاجی‌آبادی، مشکلات نشر کشور فراتر از این مسائل است و با تبلیغات اینچنینی حل نخواهد شد. او با بیان این‌که وضعیت اقتصادی مردم، تحریم‌ها، بی‌اعتنایی ناشران و نویسندگان به کیفیت آثار، چاپ دیجیتال و بازار سیاه نشر، مسئولان فرهنگی کشور، مخاطبان و غیره همه دست به دست هم داده است تا صنعت نشر کشور رو به احتضار باشد.

مدیر نشر هزاره ققنوس معتقد است اگر این اقدامات وزارت ارشاد تأثیرگذار بود، نباید امروز شاهد کاهش شمارگان کتاب باشیم. او با بیان این‌که تغییر شرایط حوزه نشر به همت همه مردم و مسئولان نیاز دارد، می‌افزاید: خود مردم باید دست به کار شوند و از همین نوروز امسال به جای پول یا کالاهای چینی کتاب عیدی دهند. همان‌طور مردم در همه حوادث تاریخی و اجتماعی این مملکت نقش موثر داشتند، مانند انقلاب، جنگ و … برای کارهای فرهنگی اینچنینی نیز مردم باید پا به عرصه بگذارند.

نوشته ای از مدیر سایت

نظرات غیر فعال است.