Warning: Creating default object from empty value in /home/nashrehe/public_html/wp-content/plugins/parspal-woocommerce2/nusoap.php on line 85
نابودي ايده هاي خلاقانه توسط نهادي فرهنگي – ارشادي-اسلامي » انتشارات هزاره ققنوس
آذر ۲۵

امرروز دوشنبه ۲۴ آذرماه ۱۳۹۳ خبر گزاری مهر در مطلبی تحت عنوان «کتاب نذری از زندان تا مناطق محروم» به ارایه گزارش عملکرد فضه کاشی مدیر گروه نذر کتاب پرداخت که در آن گزارش ویژه هیچ اشاره‌ای به اجرای طرح نذر کتاب توسط انتشارات هزاره ققنوس نشده بود. تنها خانم فضه کاشی مدیر خود خواانده گروه نذر کتاب فرمودند:بعدها فهمیدیم که پیش از ما هم گروه‌هایی، «نذر کتاب» برگزار کرده‌اند. «نذر کتاب» فعلی گاهی با آن طرح‌ها قرابت داشت و گاهی فاصله؛ اما ما این تنوع و گوناگونی را به فال نیک گرفتیم، درست شبیه همان تنوعی که همیشه در «نذر کردن» وجود داشته و هنوز هم وجود دارد، همان تنوعی که در جامعه و فرهنگ همیشه بوده و هست.»

البته حق بود دوستان رسانه‌ای و خبرنگار فرهیخته رسانه محترمی مثل مهر کمی به آرشیو خودشان نگاه می‌کردند تا متوجه شوند حرف‌ها و ایده های این گروه چقدر شبیه طرح اصلی نذر کتاب که بانی آن انتشارات هزاره ققنوس است می باشد.

از این که بگدذریم خانم  فضه کاشی مدیر خود خوانده گروه نذر کتاب خودشان می‌دانند که تقدیر از ایشان در اولین دوره‌ی تقدیر از فعالان ترویج کتاب‌خوانی( در تاریخ پنج‌شنبه ۲۹ آبان ماه ۱۳۹۳ ) با اعتراض رضا حاجی آبادی مدیر انتشارات هزاره ققنوس به آقای صالحی معاون وزیر ، برزین ضرغامی دبیر ستاد هفته کتاب ، سید آبادی مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی و شخص خودشان همراه بود. هنوز یک ماه از آن تقدیر نمایشی نمی گذرد و ایشان قطعا بیاد خواهند آورد که در حاشیه آن برنامه فرمودند در فیسبوک با آقای سید آبادی مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی آشنا شدند و این طرح را شخص ایشان به خانم کاشی داده اند.

سوالی که پیش می‌اید اینست که چرا متولیان وزارتخانه‌ای که نام فرهنگ، ارشاد و اسلام را یدک می‌کشد در کمال آرامش ایده‌ها ناب دیگران را که برای ثبت به دفترشان ارایه شده به نزدیکان و آشنایان خود می‌دهند و از آنها تقدیر هم می‌کنند. مستندات ارایه طرح نذر کتاب به دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی نزد انتشارات هزاره ققنوس موجود است و حتی دستخط حضرات که آن را برای بررسی به کارشناسان خود ارایه دادند. بخش از این مستندات و نیز مکاتبات اعتراضی برای نمونه ضمیمه نامه برای خبرگزاری مهر ارسال می‌شود تا دوستان خبرنگار با روی دیگر برخی برنامه های فرهنگی اجرا شده آشنا شوند.

در پایان همانطور که بارها در خصوص نذر کتاب گفته ایم باز هم می گوییم: آنچه ما  انجام می دهیم در واقع یک خیمه و یک تکیه فرهنگی است و در آن به روی همه باز است همه مردم می توانند در این طرح شرکت کنند و به فراگیری این طرح کمک کنند. اما خواهشی که داریم اینست که هر زمان از ایده ، فکر و طرح کسی استفاده می‌کنید حتما منبع و ماخذ آن را ذکر کنید.

انتشارات هزاره ققنوس و ستاد نذر کتاب که ۳۰ ناشر و حدود ۱۶۰۰ خیر فرهنگی کتاب در آن حضور دارند سال هاست چشم امید خود را به روی حمایت ها دولتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بسته است و این فعالیت را بشکل مردمی اجرا می کند. تنها خواسته ما از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، مدیران آن و نیز افراد وابسته به آنها اینست اگر کمک نمی کنید لااقل سنگ جلوی پایمان نگذارید . اجاره بدهید عمود این خیمه فرهنگی پا بر جا بماند. متاسفیم که بگوییم برخی از ما و مسدولان ما استاد نابود کرده ایده های ناب دیگران هستیم

رضا حاجی ابادی مدیر انتشارات هزاره ققنوس و بانی طرح نذر کتاب

نوشته ای از مدیر سایت

نظرات غیر فعال است.