Warning: Creating default object from empty value in /home/nashrehe/public_html/wp-content/plugins/parspal-woocommerce2/nusoap.php on line 85
نذر کتاب، يک خيمه و تکيه فرهنگي است » انتشارات هزاره ققنوس
آبان ۰۳

اعظم رمضانی در خبرگزاری  موج طی گزارشی به معرفی طرح نذر کتاب پرداخته است که با هم می خواتیم

روز پنج شنبه، اول آبان سال جاری، برای پی گیری امری شخصی به ملاقات مدیر انتشارات هزاره ققنوس رفتم. داخل انتشارات دسته های متراکم و پراکنده کتاب همین طور روی هم تلنبار شده بود و خانم جوانی با پشتکاری عجیب در حال رتق و فتق امور بود. به او سلام کردم و بعد هم به سمت اتاق مدیر انتشارات به راه افتادم. به ایشان هم با لبخند سلام کردم و ایشان هم ضمن پاسخ، نگاهی پرمعنای طنز آمیزی به من انداخت که: مثل همیشه بی خیال و بد قولی و اینکه الان هم نمی آمدی و…؛ من اما با دیدن حجم عظیمی از کتاب های عاشورایی روی میز، به یاد حادثه زیبای نذر کتاب توسط این انتشارات افتادم.
یادآور می شود، انتشارات هزاره ققنوس همچون سال های گذشته در ماه محرم الحرام، در طرحی تحت عنوان «نذر کتاب»، به پاسداشت حماسه بزرگ این ماه شریف و پرعظمت می رود. به همین بهانه قبل از پی گیری امر شخصی، با رضا حاجی آبادی، مدیر انتشارات هزاره ققنوس گفت و گویی صمیمی و ارزشمند انجام داده ایم که ماحصل آن را در ذیل می خوانید.

درباره طرح نذر کتاب در ماه محرم برایمان توضیح می دهید؟
نذر کتاب در واقع شاخه ای از همان سنت حسنه نذری است که سال های سال به مناسبت های گوناگون در ایران معمول و مرسوم بوده است. منتهی مراتب، رویکرد ما به این مسأله، که کلید اصلی آن نیز در سال ۸۸خورده شد، رویکردی فرهنگی است و از ابتدای ماه محرم تا انتهای ماه صفر در قالب نذرکتاب ارائه می شود. چگونگی این طرح هم به این شکل است که افراد به جای نذرهای مرسوم این ماه، کتاب نذر می کنند. سپس آن را با تخفیف ۵۰% از انتشارات خریداری کرده و در مراسم های ویژه خود و در مکان هایی مانند مساجد، تکایا و… در اختیار علاقه مندان قرار می دهند.

ایده اصلی و اولیه این طرح متعلق به کدام ارگان و سازمان است؟
ایده اصلی، همچنین اجرا و عملیاتی کردن طرح نذر کتاب به انتشارات هزاره ققنوس تعلق دارد؛ البته ارگان های دیگر نیز هر کدام به نوعی از این طرح الهام و بهره گرفته اند.

هدف اجرایی کردن چنین طرحی از سوی این انتشارات چیست؟
هدف اصلی خوانده شدن بیشتر کتاب است. هدف این است که کتاب ها؛ به ویژه کتاب هایی با مضمون های مذهبی و عاشورایی، از قفسه ها بیرون بیایند و خوانده شوند. هدف پر رنگ کردن فرهنگ مطالعه و منسوخ کردن رویه نامناسب انبار کتاب است. کمک به محیط زیست هم یکی دیگر از اهداف اجرایی کردن این طرح است.

کمک به محیط زیست؟! بیشتر توضیح می دهید؟
بله… این به شرایط خاص این طرح باز می گردد؛ در این طرح بنا را بر آن گزارده ایم که هر فردی که یک کتاب نذری می خواند، موظف است آن را برای مطالعه به فرد دیگری بدهد و او نیز به همین ترتیب تا تعداد خوانندگان کتاب به پنج نفر برسد؛ به این ترتیب یک کتاب را پنج نفر می خواند و از قطع بیهوده درخت و تبعات بعدی آن نیز کاسته می شود.

چه گروه هایی در این طرح شرکت می کنند؟
در این طرح، ۵گروه با ما مشارکت و همکاری می کنند.
گروه اول؛ ناشران
گروه دوم؛ شاعران، نویسندگان و مؤلفان
گروه سوم؛ خبرنگاران و اصحاب رسانه
گروه چهارم؛ مدیران فرهنگی و سازمان ها
و گروه پنجم؛ خیرین فرهنگی که با خریداری کتاب در قالب نذر آن را در اختیار مردم قرار می دهند.

آیا اجرای این طرح صرفا به ماه محرم اختصاص دارد؟
به هیچ وجه… این طرح در اغلب مناسبت های مذهبی و فرهنگی، اعیاد، ماه مبارک رمضان و حتی در نمایشگاه کتاب نیز اجرایی می شود.

و صحبت پایانی

حرف و صحبت که زیاد است. برای مثال امسال قرار بود سازمان شهرداری به نحو چشمگیرتری در این طرح مشارکت کند که متأسفانه این مشارکت و همکاری عملیاتی نشد. البته ما بعد از گذشت ۶سال، دیگر انتظار خاصی از نهادهای مانند شهرداری و امثالهم نداریم. چشم امید ما تنها به دست مردم عزادار و مهربانی است که همواره یاد امام حسین (ع) و حماسه بزرگ عاشورا را در دل ها زنده نگاه داشته اند. امیدوارم این خیمه بزرگی که در این ماه برپا شده است، جای کوچکی هم برای کتاب داشته باشد. به هر حال دین مبین اسلام با آگاهی آغاز شد و ائمه معصومین هم پیام آوران آگاهی و آزادگی بودند. یادمان نرود امام حسین (ع) را نه مردم کوفه کشتند، نه شمر و نه یزید و امثالهم…؛ امام (ع) را جهل و ناآگاهی به شهادت رساند. به هر تقدیر امیدوارم این طرح و حرکت حسنه فرهنگی، جای خود را به نحو شایسته میان مردم و عزاداران شریف حسینی باز کند.

گفت و گو از: اعظم رمضانی

در همین ارتباط خبرگزاری منا نشر

در همین ارتباط اجرای ناقص طرح نذر کتاب در «فرهنگخانه آیت‌الله ایروانی»

خبرگزاری فارس در گفت گویی با شاهین رفیعی رئیس «فرهنگخانه آیت‌الله ایروانی» خبر از اجرای طرح نذر کتاب در این فرهنگخانه داد. انتشارات هزاره ققنوس با استقبال از اینگونه حرکت های فرهنگی انتظار دارد دوستانی که طرح های فرهنگ اجرا شده دیگران را اجرا می کنند حداقل در شیوه اجرا به اصول اولیه طرح اصلی پایبند باشند.

خبر این گفتگو را در اینجا بخوانید

فهرست کتابهای نهمین دوره نذرکتاب  را از اینجا دانلود کنید

نوشته ای از مدیر سایت

نظرات غیر فعال است.