Warning: Creating default object from empty value in /home/nashrehe/public_html/wp-content/plugins/parspal-woocommerce2/nusoap.php on line 85
نشر بدون همراهی همزمان فرهنگ و اقتصاد از میان می‌رود » انتشارات هزاره ققنوس
دی ۱۷

رضا حاجی آبادی مدیرمسئول انتشارات هزاره ققنوس در گفتگوبا روزنامه ایران پیرامون مشکلات توزیع صحبت کرد.

وی در این گفتگو که در صفحه ۸ روزنامه ایران ۱۵دی ماه ۱۳۹۳ چاپ شده گفته است:

«طی چند سال گذشته شرایط در حوزه کتاب و کتابخوانی به اندازه‌ای سخت شده بود که حتی صدای متولیان هم درآمده بود. ‌از برآیند گفته‌های سیدعباس صالحی معاون فرهنگی وزیر در نشستی که چندی قبل با ناشران و شهردار تهران داشت می‌توان به این نتیجه رسید که اوضاع کتاب هنوز هم مساعد نیست.»
حاجی‌آبادی معتقد است در شرایط فعلی که مشکلات متعددی گریبان کتاب و اهالی‌اش را گرفته، بحث توزیع و خریدهای غیر اصولی از اهمیت چندانی برخوردار نیست. وی تصریح می‌کند: «برخی می‌گویند ناشران منتظر هستند تا وزارت ارشاد از آنان کتاب بخرد. با وجود اینکه با این گفته مخالف هستم اما مسأله اینجاست که این دوستان باید از خود بپرسند که اصلاً بودجه این وزارتخانه از کجا می‌آید؟! مسلم است که بخشی از آن، همین مالیات‌هایی است که ما ناشران می‌دهیم. پس اگر ناشران انتظار داشته باشند تا وزارت ارشاد با روش‌هایی اینچنینی از نشر حمایت کند؛ انتظار نابجایی ندارند. با وجود تمام این مسائل ای‌کاش به جای این حمایت‌ها متولیان دست فعالان عرصه کتاب را قدری باز می‌گذاشتند. تأثیر این اقدام از هر حمایتی بیشتر است. نشر یک صنعت است. صنعتی که حول دو محور فرهنگ و اقتصاد می‌چرخد. اگر فرهنگ را به تنهایی نگه‌داریم و اقتصاد را رها کنیم نتیجه‌اش می‌شود اتفاق‌ها و مشکلاتی که در این سال‌ها برای کتاب رقم زده شده است. البته به اقتصاد هم نباید به تنهایی نگاه کرد چراکه نتیجه آن هم منفی می‌شود.»
آن‌طور که حاجی‌آبادی می‌گوید در سال‌های گذشته حتی متولیان امر هم نتوانسته‌اند افق روشنی را برای کتاب و اهالی‌اش ترسیم کنند. نهایت کاری که انجام داده‌اند این بوده که کتابی را به زور بخشنامه و هدیه به چاپ‌های بعدی رسانده‌اند. انگار این افراد نمی‌دانستند که نهایت موفقیت برای یک کتاب خوانده شدن آن است نه هدیه دادن یا حبس در قفسه‌های کتاب کتابخانه‌ها!
این توزیع‌کننده در مورد خریدهای کتاب وزارت ارشاد از ناشران می‌گوید: «تا آنجا که من در این سال‌ها دیدم اغلب خریدهای آنچنانی این وزارتخانه از ناشران دولتی و ناشرانی بود که به نوعی به سازمان‌ها وصل‌اند. در این مواقع معمولاً ناشران خصوصی فراموش می‌شوند. حمایت وظیفه متولیان است. بودجه‌ای که به وزارتخانه‌ها تعلق پیدا می‌کند نیز به همین منظور است. من به عنوان ناشر انتظار حتی یک ‌ریال کمک هم ندارم و تنها خواسته‌ام آن است که شرایطی فراهم شود تا اهالی کتاب بدون دغدغه به کار خود ادامه بدهند. باز در همین شرایط فعلی هم ناشران دولتی اوضاع بهتری از ناشران خصوصی دارند. اصلاً چرا راه دور برویم، همین نمایشگاه «هزار نمایشگاه کتاب دفاع مقدس» را ببینید. به فهرست کتاب‌های آنان نگاه کنید. ببینید کتاب‌های خریداری شده از کدام ناشران بوده است. اگر قرار است حمایتی انجام شود در این مواقع مسئولان باید به سراغ ناشرانی بروند که به هیچ بودجه دولتی وصل نیستند.»
حاجی‌آبادی در ارتباط با ناشرانی که به قول عده‌ای از حمایت‌های آنچنانی برخوردارند؛ می‌گوید: «ناشران شبه‌دولتی بسیاری وجود دارند که‌ ژست می‌گیرند و می‌گویند که فلان کتابمان به چاپ بر فرض سوم رسیده، اما وقتی بررسی شود می‌بینید اگر فلان کتابی که منتشر کرده‌اند به چاپ‌های بعدی رسیده به دلیل حمایت‌هایی است که از آن ها شده است. از جمله این حمایت‌ها، خریدهایی است که به عنوان نمونه از سوی ارگان‌ها و سازمان‌هایی نظیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری و کتابخانه‌های عمومی از آنان می‌شود. بنابراین وقتی می‌بینید کتاب این قبیل ناشران به چاپ‌های بی‌شماری رسیده نباید تعجب کنید. به نظر من این ناشران وقتی باید به تجدید چاپ کتاب‌های خود ببالند که کتاب آنان از سوی مردم خریداری شده و خوانده شود نه اینکه با عنوان هدیه که اغلب هم خوانده نمی‌شوند به تجدید چاپ برسد!»

نوشته ای از مدیر سایت

نظرات غیر فعال است.