Warning: Creating default object from empty value in /home/nashrehe/public_html/wp-content/plugins/parspal-woocommerce2/nusoap.php on line 85
واگذاری ممیزی به ناشران کتاب ناشی از ضعف وزارت ارشاد است » انتشارات هزاره ققنوس
مرداد ۱۹

مدیر انتشارات هزاره ققنوس با اشاره به واگذاری ممیزی کتاب به ناشران گفت: در حقیقت این مسئله ناشی از ضعف وزارت ارشاد است که نمی خواهد و یا نمی تواند از مجوزهایش دفاع کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، برنامه گفتگوی فرهنگی رادیو گفتگو با موضوع واگذاری ممیزی به ناشران با حضورعبدالعظیم فریدون مدیر انتشارات محراب قلم و رضا حاجی آبادی مدیر انتشارات هزاره ققنوس به روی آنتن رفت.

حاجی آبادی در ابتدای این برنامه، با بیان اینکه قائل به این نیستم که روزنامه ها را جدا از کتاب ببینیم، گفت: با وجود اینکه بسیاری نگاه های یکسانی دارند اما برخورد وزارت ارشاد در این دو حوزه کاملا متفاوت است. در رسانه مکتوب که زمان انتشارشان کمتر و تعداد تیراژشان بالاتر است، نظارتی پیش از چاپ ندارند اما در کتاب چنین نظارتی دارند.

وی افزود: این مسئله به اصل ۲۴ قانون اساسی بر می گردد که اشاره شده است مطبوعات برای انتشار مطالب آزاد هستند مگر اینکه مخل امنیت و قانون باشند. در انتهای آن، بخش ممیزی و تعیین و تکلیف آئین نامه چاپ یا عدم چاپ روزنامه و کتاب را به وزارت ارشاد واگذار کرده است. این وزارت خانه نیز در همین خصوص دو قانون یعنی قانون مطبوعات و قانون ضوابط نشر را اجرا کرده است.

مدیر انتشارات هزاره ققنوس از وجود آفت ها و مزایای مختلف در اجرای طرح واگذاری ممیزی به ناشران گفت و اظهار داشت: بستگی به نوع عملکرد و نوع تفویض، بنده ممکن است با آن موافق باشم. ارشادی که گاهی اوقات مجوز برگزاری یک کنسرت را می دهد اما جای دیگر اجازه برگزاری این کنسرت را نمی دهد،تمام تلاش خود را می کند تا فرافکنی کند و بخشی از وظایف را بر عهده ناشر بیاندازد.

این مدیر نشر گفت: در حقیقت این مسئله ناشی از ضعف وزارت ارشاد است که می خواهد از مجوزهایش دفاع کند. قطعا اگر با این نگاه جلو برویم، کسی که ضرر خواهد کرد، ناشران خواهند بود زیرا پیش از این باید به مجموعه رسمی مانند وزارت ارشاد پاسخگو می بودند ولی الان باید به خیلی ها پاسخگو باشند.

در ادامه این برنامه، عبدالعظیم فریدون با بیان اینکه سال ها اعتراض می کردیم که چرا کتاب مثل روزنامه و مجله نیست، گفت: امروز که کتاب مثل روزنامه شده است می گوییم چرا مثل روزنامه شده است. به نظر می رسد این آئین نامه به دقت خوانده نشده است و اگر خوانده می شد خیلی از ابهامات، برطرف می شد.

وی تصریح کرد: همه تلاش این است که آن اتفاقاتی که در خصوص روزنامه ها می افتد درباره کتاب نیز بیافتد ولی با یک شیب ملایم زیرا در حوزه کتاب حساسیت هایی وجود دارد.

نوشته ای از مدیر سایت

نظرات غیر فعال است.