Warning: Creating default object from empty value in /home/nashrehe/public_html/wp-content/plugins/parspal-woocommerce2/nusoap.php on line 85
2- وضعیت چاپ کتاب‌های شعر در ایران تابعی از شرایط نامساعد کلی نشر کشور است » انتشارات هزاره ققنوس
آذر ۰۹

برنامه تخصصی نقد شعر شبکه ۴ سیما ، یکشنبه ۸ آذرماه ۱۳۹۴ با حضور آقایان صابر کاکایی ، پرویز بیگی و رضا حاجی‌ابادی به موضوع چاپ کتاب‌های شاعرپرداخت.

رضا حاجی‌ابادی مدیر مسئول انتشارات هزاره ققنوس در این برنامه به نکات زیر اشاره کرد:

  • چاپ کتاب ارزان‌ترین و در دسترس ترین ژست فرهنگی است.
  • وضعیت چاپ کتاب‌های شعر در ایران تابعی از شرایط نامساعد کلی نشر کشور است
  • برخی اهالی فرهنگ بیشتر به شخصیت شعر معروف ایرج میرزا «پسر عباسقلی خان» شبیه هستند. آنها انتظار دارند پدر معنوی‌شان خرج تمامی فرآیندهای تولید یک اثر هنری را بدهد. نتیجه فرهنگ عباسقلی‌خانی این می‌شود که مردم از خواندن کتاب فراری هستند و آثار کم مایه در شمارگان زیاد تولد و خمیر می‌شود.
  • گاهی هدف از چاپ کتاب شعر توسط شاعران جوان تلاش آنها برای مقابله با دزدان ایده و فکر است.امروز که پولی برای دزدیدن یافت نمی‌شود، سارقان به سراغ دزدی ایده ها رفته‌اند
  • رسانه‌های نوین سبب شده برخی افراد که البته اندک ذوقی هم دارند تصور کنند شاعر شده‌اند و متاسفانه تعداد این شاعران خود خوانده با گسترش اپلیکشن های موبایلی ، صفحات مجازی و شبکه‌های اجتماعی رو به فزونی است. اگر پیش از این دایی و خاله و پسر خاله از شعر کسی تعریف می‌کرد امروزه تعداد بیشماری فالور و کامنت نویس هستند که گاهی حتی نخوانده مطالب را از روی عکس نویسنده لایک می‌کنند.
  • ورود غیر حرفه‌ای ها .و غیر فرهنگی‌ها به عرصه نشر و خصوصا نشر کتابهای ادبی و شعر یکی از آفت‌های این بخش است.

 

 

نوشته ای از مدیر سایت

نظرات غیر فعال است.